V Vili Vipolže 3. mednarodna konferenca Vodikov ekosistem Severnega Jadrana 2023
datum: 23.05.2023
kategorija: Sporočila za javnost
Praktično usmerjena klimatska konferenca je v srce Brd privabila blizu 200 udeležencev iz Slovenije, Hrvaške in Italije – Furlanije Julijske krajine. Projekt Dolina Vodika Severnega Jadrana predstavlja prvi primer oblikovanja vodikove doline v transnacionalnem prostoru.
Prisotne visoke goste, med katerimi je bil tudi minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer, je v imenu Občine Brda pozdravil župan Franc Mužič in poudaril pomen trajnosti v briški občini, zavezanost teritoriju in vztrajnost, ki odlikuje tukajšnjega človeka. Prisotnim je zato zaželel vztrajnosti in uspehov pri tovrstnih mednarodnih povezavah in sodelovanjih ter inovativnih rešitev na področju realizacije projektov na področju obnovljivih virov energije. Vila Vipolže, ki je gostila celodnevno mednarodno konferenco, je namreč viden in širom prepoznan dokaz trajnostnega odnosa do dediščine v teritoriju. Konferenci sta v imenu Občine Brda prisostvovali tudi direktorica občinske uprave Anita Manfreda in direktorica Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda Tina Novak Samec.
Dolina Vodika Severnega Jadrana najboljši projekt v Evropi leta 2023
Skupna akcija treh držav v severnojadranski regiji je bila prepoznana kot najboljši in največji projekt med 22 predlaganimi projekti vodikovih dolin v Evropi leta 2023. Organizatorja konference sta bili podjetji ECUBES in Partnerstvo za čisti vodik ob podpori organizacije Hydrogen Europe, Hydrogen Europe Research, soorganizatorji pa Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Severna Primorska Gospodarska zbornica Nova Gorica, Hrvaška gospodarska zbornica, Confindustria Udine in Confindustria Alto Adriatico. Konzorcijski partnerji iz Slovenije so podjetja Salonit Anhovo, Holding Slovenske elektrarne, Steklarna Hrastnik in podjetje Ecubes.
Direktor podjetja ECUBES Aleksander Gerbec: »Pred devetimi leti smo pričeli razvijati to idejo, pred šestimi leti smo prvič predstavili načrte, pred štirimi leti smo dobili zelo močen signal na našem ministrstvu, da je tak projekt smiseln. Zelo veliko ljudi je sodelovalo pri tem razvoju in sedaj smo dobili projekt, ki je dobil podporo Evropske komisije, bil ocenjen kot najboljši, tako da smo sedaj v poziciji, ko naslavljamo klimatske spremembe z akcijo. Tukaj imamo podjetja, ki imajo produkte, ki bodo razvila produkte, imamo odločevalce, ki razumejo, da je taka akcija za energetski prehod, še posebno v luči nedavnega dogajanja v Ukrajini, nujno potrebna, zato da smo energetsko samozadostni in da bomo imeli okolje, ki bo normalno prosperiralo. Zgodil se je preboj. Za ta projekt bomo dobili konkretno 25 milijonov evrov, ampak učinek, ki ga je ta projekt povzročil se že vidi v vedno večjem zanimanju podjetij za tovrstno tehnologijo. Samo na Hrvaškem je 140 podjetij, ki o investiranju intenzivno razmišljajo.«
Direktor podjetja Clean Hydrogen Partnership, ki v sodelovanju z Evropsko komisijo združuje raziskovalce in podjetja na področju vodikovih tehnologij in gorivnih celic, Bart Biebuyck: »Danes je fantastičen dan. Zelo pomembno je pričeti z severno-jadransko vodikovo dolino. Danes je bilo tukaj veliko ljudi, tako uporabnikov kot ponudnikov vodika, pa tudi strokovnjakov na področju tehnologij in smo poskušali jih približati skupaj, pričeti pogovore med seboj in nato graditi poslovne zgodbe. Severno-jadranska vodikova dolina je pomembna tudi na nivoju Evropske unije. To je prva transnacionalna vodikova dolina. Poskušali bomo prevažati vodik skozi vse tri države partnerice, kar pomeni drugačne ureditve, pogledati pa moramo tudi infrastrukturo. To so tematike, o katerih se danes tukaj pogovarjamo. Kako bomo vse uredili. Tudi investitorji, ki so danes tukaj prisotni, vidijo, da je to danes realnost. Sedaj se pričenjamo pogovarjati o dejanskih stvareh, to ni več zgolj predstavitev v power-pointu. Pohiteti moramo s proizvodnjo in dobavo vodika našim podjetjem, sicer bodo lahko sprejela odločitev o odhodu, celo iz Evrope. Zato moramo delovati hitro na področju ureditev, dovoljenj. To smo želeli sporočiti danes: Gremo skupaj, gremo hitro.«
Direktor družbe Salonit Anhovo dr. Tomaž Vuk: »V Salonitu Anhovo menimo, da je lahko severno-jadranski vodikov ekosistem strateška priložnost za razvoj regije, ki, konkretno za naše podjetje, ponuja neke priložnosti, ki jih bomo rabili za razogljičenje naše industrije, ki spada med tiste, ki jih je ekstremno težko razogljičiti. V tem predlogu projekta, ki je bil sedaj obravnavan ali pa poslan v okviru razpisa Horizon, nas zadevajo trije sklopi: demonstracija transporta z vodikom, ki bo vključevala proizvodnjo vodika z elektrolizo na naši lokaciji in potem bomo uporabljali polnilnico za polnjenje vozil za transport cementa, ki jo že imamo. V drugem sklopu želimo raziskati možnosti za transport vodika v naše lokacije. Vemo, da se bo zgodila neka hrbtenica transporta vodika preko Italije in Slovenije naprej, zato želimo videti, kaj bi bilo potrebno narediti, zato da ta vodik pripeljemo tudi do nas. Še en pomemben sklop je še želja raziskati, na kakšen način in kaj bi potrebovali za to, da bi lahko vodik uporabljali v naši proizvodnji. Z razvojem tega vodikovega ekosistema, se bodo pokazale priložnosti, da se ta sistem oziroma ta infrastruktura nadgradi, tako da bomo lahko kasneje to dejansko uporabljali v večjem obsegu.«
Minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer: »Absolutno podpiramo, ne samo kot ministrstvo, ampak projekt severno-jadranske vodikove doline podpira tudi vlada. Gre za velik projekt in kolikor sem danes uspel slišati, prisluhnil pa sem kar velikemu delu pogovorov, obstajajo zamisli, kako projekt še povečati, kako zraven pripeljati nove projekte. Mislim, da je ta tretja konferenca ključna, s čimer se vsi strinjamo. Zraven so namreč raziskovalne institucije, gospodarstvo, tistega političnega nivoja je tako rekoč konec, kar pomeni, da se bo kmalu podpisal veliki dogovor. Takrat bo tudi uradno konec in se bodo pričeli prvi projekti, kljub temu, da to že že počnejo in snujejo industrija in raziskovalne institucije. Kar zadeva nas, bomo ta projekt absolutno podprli. Želimo si čimprejšnjo realizacijo prvega projekta oziroma proizvodnjo vodika. Seveda, količine ne bodo naenkrat velike, ampak da imamo proizvodnjo vodika čimprej in da je to obnovljiv vodik ter da vodik nadomesti ruski fosilni plin, oziroma sedaj alžirski ali pa od drugod. To je del zelenega prehoda, s katerim se naša vlada zelo veliko ukvarja in je na nek način tudi zelo pomemben fokus.«
<<nazaj