Vabljeni na spominski slovesnosti v Gornjem Cerovem in Peternelu

datum: 10.05.2019

Občina Brda, Krajevne organizacije združenja borcev za vrednote NOB Brda in MK Cerovo, OZVVS Brda ter Območna organizacija ZB za vrednote NOB Nova Gorica vabijo v nedeljo, 19. maja 2019 na komemoraciji ob 75. obletnici vojnih pobojev v Gornjem Cerovem in pri Peternelu.

V najhujši nemški ofenzivi, ki se je začela v Brdih 22. maja 1944, so partizani Briško-beneškega odreda in italijanskega partizanskega bataljona Mazzini in Mamelli prizadeli sovražniku precejšnje izgube, zato se je kruto maščeval. V Cerovem so ustrelili 10 talcev, pri Peternelu pa zaprli v hišo 22 ljudi in jih s hišo vred zažgali.

GORNJE CEROVO

PROGRAM:

Slavnostni govornik

IGOR KOMEL; ravnatelj Kulturnega doma v Gorici

Kulturni program bodo oblikovali: Pihalni orkester Brda, MoPZ Srečko Kumar Kojsko in recitatorji POŠ Kojsko

Ob 16. uri postanek pri spomeniku piramida v Vipolžah.

PETERNEL

PROGRAM:

Slavnostna govornika:

KARL ERJAVEC,  minister za obrambo

DINO SPANGHERO, predsednik pokr. odbora ANPI

Kulturni program bodo oblikovali: Pihalni orkester Brda, MoPZ Srečko Kumar, Quercus, Nonet Brda, učenci OŠ Alojza Gradnika Dobrovo, Godalni orkester Brda, člani Planinskega društva Brda

Vabljeni!