Pihalni orkester Brda
Kot vsakemu orkestru se tudi temu piše zanimiva zgodovina. Orkester je tekom svojega življenja doživljal številne podvige in padce. Same korenine Pihalnega orkestra Brda segajo daleč v leto 1825, ko je vzbrstela prva godba v Kojskem. Za tem so v Brdih nastajale še druge godbe in sicer v Biljani, Kozani in Medani. Leta 1972 pa se je na pobudo takratnega medanskega kapelnika Jožefa Petroviča, začela oblikovati današnja godba na pihala. Skupaj z Izidorjem Sosoličem, večletnim članom takratne biljanske godbe, sta po briških vaseh iskala nove člane ter stimulirala že obstoječe godbenike naj se pridružijo »novemu« pihalnemu orkestru. In res zbrala sta dvajseterico ljudi z veliko mero volje in veseljem do glasbe.
Prvi dirigent »novega« pihalnega orkestra je bil Karel Zuljan. Poleg svoje zagnanosti in natančnosti je bil tudi učitelj oddelka glasbene šole Nova Gorica na Dobrovem. S tem se je število godbenikov kaj hitro povečalo. Orkester je začel hrepeneti po vse zahtevnejši koncertni glasbi, kljub temu pa ni pozabil na zabavno glasbo. Po petnajstih letih delovanja pa je prišlo do prelomnice v zgodovini orkestra. Karel Zuljan je prekinil z vodenjem orkestra, ukinil pa se je tudi oddelek glasbene šole.
V tem kriznem obdobju je dirigentsko vlogo prevzel Ivan Marinič. Zaradi ukinitve oddelka glasbene šole ni bilo več priliva mladih moči, starejše so pojemale in orkestru so se obetali hudi časi. Članstvo je v drugem petnajstletnem obdobju padlo na borih 17 članov. Ivan Marinič in Izidor Sosolič pa sta se tem mrkim časom z dvignjeno glavo trmasto upirala in vztrajala. In vztrajanje se je splačalo. Počasi se je nazadujoče stanje v godbi umirilo.
Kot pravi stari rek »Po dežju zmeraj posije sonce«, je tudi orkestru posijalo sonce. Začela se je nova pomlad. Z oktobrom 2003 je strokovno vodenje prevzel dirigent Stojan Ristovski, kateri je v godbo prinesel nove ideje, nova znanja ter novo razpoloženje. Godba pa je dobila tudi novega predsednika, Leona Koršiča. Slednji je svojo funkcijo že od vsega začetka opravljal resno in potrpežljivo. V orkester je s svojo mladostno vnemo prinesel veliko izboljšav, ambicioznih načrtov in svežih idej. Prav njemu in njegovi vztrajnosti se lahko godba zahvali za nove pridobitve, kot so: še kako potreben nov godbeniški dom, organizacija glasbenega tečaja za potrebe godbe, veliko novih inštrumentov in še mnogo drugega. Seveda pa mu vsega tega ne bi uspelo doseči brez finančne pomoči Občine Brda.
Z ustanovitvijo glasbenega tečaja si je pihalni orkester zagotovil mlado moč in stalen dotok glasbenikov. Glasbeni tečaj deluje že 7. leto in ga obiskujejo številni mladi glasbeniki. Nekateri od njih so že stopili v vrste orkestra.
Zaradi zdravstvenih razlogov je dirigent Stojan Ristovski decembra 2006 predal dirigentsko paličico svojemu učencu, mlademu in perspektivnemu glasbenemu akademiku, Boštjanu Vendraminu. Slednji tudi poučuje podmladek na glasbenem tečaju in opravlja svoje dirigentske obveznosti z velikim zagonom, natančnostjo in optimističnimi vizijami za prihodnost.
Novi veter pa je v orkester ponovno zapihal poleti 2008, ko je predsedniško funkcijo prevzela Mateja Drnovšček.
Pihalni orkester Brda je po zaslugi trmastih in vztrajnih godbenikov, s pomočjo donatorjev ter ostalih glasbenih navdušencev, ki so več kot tri desetletja verjeli in vlagali v to godbo, v letu 2007 praznoval 35. jubilejno obletnico delovanja.
vizitka:
naziv: Kulturno društvo Pihalni orkester Brda
naslov: Trg 25. maja 2, Dobrovo
predsednica: Mateja Drnovšček
T: 041 840 993
E: info@po-brda.si