1. kongres slovenskih občin v znamenju povezovanja

datum: 16.05.2017

Direktorica občinske uprave Anita Manfreda se je udeležila 1. Kongresa slovenskih občin, ki se danes in jutri odvija v Podčetrtku. Kongres so organizirali Skupnost občin Slovenije, Združenje mestnih občin Slovenije in Inštitut za javne službe.

Uvodnemu pozdravu predsednika Skupnosti občin Slovenije Bojana Kontiča ter predsednika Združenja mestnih občin, novogoriškega župana, Mateja Arčona in ministra za javno upravo Borisa Koprivnika, so sledili pogovor s predsednikom RS Borutom Pahorjem in okrogla miza. Doc. dr. Vesna V. Godina iz Filozofske fakultete Univerze v Mariboru je odgovarjala na vprašanje, zakaj so občine ključne in o pomenu lokalne ravni v slovenski socialni organizaciji. Doc. dr. Simona Kukovič iz Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani je razsvetljevala tematiko lokalnega političnega vodenja, predvsem pogled na slovenske župane kot nosilce sprememb in razvoja. Dr. Damjana Pondelek iz podjetja Urednica pa je nazadnje poudarila strateški in krizni menedžment občin v smislu učinkovitega preprečevanja in upravljanja kriznih situacij. V popoldanskem času se bodo udeleženci 1. Kongresa slovenskih občin dotaknili še izziva, kako uravnotežiti zahteve države in pričakovanja občanov. Kongres se bo jutri zaključil s tematskimi sklopi pogovorov o mejah nadzora nad lokalno samoupravo, učinkovitem upravljanju občinskih financ in razvojnem položaju slovenskih občin.

Gotovo je prvi tovrstni kongres, ki je združil slovenske občine, izjemnega pomena, saj odpira poti povezovanja med občinami ter razgrinja problematike, s katerimi se sooča sleherna slovenska občina.